W budynkach wielorodzinnych coraz bardziej popularne staje się stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej dla części mieszkalnej.
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie pionowych, zbiorczych kanałów wentylacyjnych zakończonych wentylatorem na dachu oraz kratkami wentylacyjnymi w pomieszczeniach. Jako element nawiewny stosuje się nawiewniki zlokalizowane w oknach lub ścianach. Projektując lub wykonując taką instalację należy zwrócić szczególną uwagę na dwa kluczowe aspekty: wydajność i akustykę. Wydajność wentylacji dla pomieszczeń w lokalach mieszkalnych określona jest w PN-83/B-03430 Az3 z 2000 r. Definiuje ona minimalne wartości powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, czyli takie, które system wentylacji powinien utrzymywać stale i poniżej których nie powinien schodzić, nawet chwilowo. Przykładowo: z łazienki w budynku mieszkalnym należy usuwać zużyte powietrze w ilości 50 m3/h i jedynym dopuszczalnym obniżeniem tej wartości jest zmniejszenie przepływu w godzinach nocnych do 60% tej wartości, czyli do 30 m3/h. W przypadku akustyki takiego układu wentylacji istotne są dwa parametry:
- Dopuszczalna wartość poziomu dźwięku wydobywającego się z kratki wentylacyjnej. Wartość ta określona jest w PN-87/B-02151/02. Dopuszczalny, średni poziom dźwięku A (LA m) dla pomieszczeń kuchennych i sanitarnych wynosi 40 dB przez całą dobę.
- Izolacyjność akustyczna stropów w budynkach. Zbiorczy system wentylacji charakteryzuje się tym, że do jednego przewodu wentylacyjnego podłączamy sąsiadujące ze sobą w pionie mieszkania. Dochodzi zatem do „akustycznego” połączenia tych mieszkań i w konsekwencji do przenoszenia się tą drogą dźwięków pomiędzy nimi. Wartość minimalnej izolacyjności akustycznej dla stropów określa PN-87/B-02151/02. Wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R’A1dla kuchni wynosi 51 dB, a dla pomieszczeń sanitarnych – 47 dB. Podsumowując zatem, prawidłowo działający układ wentylacji dla mieszkań powinien charakteryzować się cichą pracą (poniżej 40 dB), tłumieniem dźwięków pomiędzy kondygnacjami (powyżej 51 dB) oraz stałą, normową wydajnością. Firma Hybryd16 dostarcza rozwiązanie, które odpowiada tym wymaganiom. Oferowany system wentylacji wyciągowej składa się z niskociśnieniowego wentylatora Hybryd M oraz kratek Hybryd Zoom. System Hybryd16 można z powodzeniem stosować zarówno na przewodach z rur stalowych, jak i na przewodach murowanych. Może on pracować w układzie zbiorczym od 2 do 5 kondygnacji, utrzymując w każdym pomieszczeniu normową wydajność i następujący reżim akustyczny:
- poziom mocy akustycznej Lw emitowanej do pomieszczenia na najwyższej kondygnacji – 29 dB (A) [dane laboratoryjne dla układu składającego się z działającego wentylatora Hybryd M, tłumika akustycznego o długości 1 m, trójnika i kratki Hybryd Zoom o przepływie 50 m3/h];
- tłumienie pary kratek Hybryd Zoom – 52 dB Dl,n,e,w. Wentylator Hybryd M przeznaczony jest do budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Może pracować w układzie wentylacji jednorurowej zbiorczej lub na przewodach indywidualnych w układzie hybrydowym. Współpracuje z automatyką przełączającą go na prędkość dzienną i nocną. Obudowa zewnętrzna wykonana jest w całości z materiałów odpornych na promienie UV. Kratka Hybryd Zoom przeznaczona jest do wyciągu powietrza w układzie niskociśnieniowej wentylacji mechanicznej. Specjalnie zaprojektowany, ruchomy króciec kratki umożliwia regulację wydajności podczas jej montażu, zapewniając stały, właściwy przepływ powietrza orazdodatkowo tłumiąc hałas zarówno od wentylatora, jak i powstający w lokalach na innych kondygnacjach.